طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی با سبک ویکتوریایی 

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی با سبک ویکتوریایی

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی با سبک ویکتوریایی

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی با سبک ویکتوریایی

یکی از سبک‌‌‌های باشکوه در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی که توجه زیادی به هماهنگی و تعادل در کنار زیبایی دارد، سبک ویکتوریایی است. این سبک، عواطف عاشقانه و عارفانه را به افراد القا نماید. این سبک، یکی از سبک‌‌‌های تلفیقی می باشد که از سبک سنتی اروپایی، خاورمیانه و آسیا نشات گرفته شده است. در سبک دکوراسیون داخلی منزل ویکتوریایی ، بهره گرفتن از مبلمان دارای تزئینات بسیار و پرده‌‌‌های مخملی رایج است. درگذشته، مبلمان ویکتوریایی و وسایل چوبی مورد استفاده در این سبک با استفاده از چوب‌‌‌های سنگین و گران‌‌‌ قیمت ساخته می شدند. یکی از خصوصیات اصلی این سبک، توجه ویژه به جزئیات و ریزه‌‌‌کاری‌‌‌ها می باشد. سبک ویکتوریایی را می توان سبکی برگرفته از سبک گوتیک دانست که در کلیسا‌‌‌ها و قصر‌‌‌های تاریخی به کار می رفت. تفاوتی که این دو سبک با هم دارند، در رنگ‌‌‌های مورد استفاده در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی است.

تاریخچه سبک ویکتوریایی در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

معماری ویکتوریایی در زمان ملکه ویکتوریا و مابین سال‌های 1837 تا 1901 در بریتانیا ظهور پیدا کرد. دوران معماری ویکتوریایی، تلفیقی است از مجموعه سبک‌‌های معماری احیایی که مربوط به سال‌های میانه و پایانی قرن نوزدهم می باشد. سبک‌‌های تلفیقی این زمان، سبک‌های تاریخی گلچین‌ شده‌ی اروپایی را در بر می گیرند که تحت تاثیر خاورمیانه و آسیا بوده اند.

 

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی  منزل با سبک ویکتوریایی

 

با این که فناوری نوین باعث ایجاد خلاقیت در زمان ویکتوریا شده، اما نوستالژی از خصوصیات اصلی این سبک می باشد، چرا که از آثار گذشته تاثیر گرفته است. احیای سبک کلاسیک و تجدید حیات یونان، بعد از به سلطنت رسیدن ملکه‌ ویکتوریا ادامه پیدا کرد، ولی نبرد بین توسعه‌ ‌سبک‌های متفاوت، همچنان ادامه داشت، به عنوان مثال، سبک احیایی گوتیک در فاصله میان سال‌ های 1855 تا 1885 قدرت خیال پردازی معماران را زیاد کرد.

از خصوصیات اصلی سبک ویکتوریایی، جزییات و تزیینات غنی می باشد. زیبایی در مقایسه با عملکرد گرایی از اهمیت بیشتری در مد، معماری و مبلمان این سبک و دوره برخوردار است. یکی از خصوصیات اصلی مبلمان ویکتوریایی، حکاکی‌های پیچیده با تصاویر طبیعی است، مثل نقش و نگار گل و برگ و منحنی‌ شکل. صندلی و میزهای سبک ویکتوریایی، شکل مستقیم و خطوط منحنی در قسمت های زیرین کوسن‌ها، پایه‌ها و پشت صندلی نیز از ویژگی های دیگر هستند. در این سبک، تزیینات برجسته یا فرورفته و حاشیه‌های زینتی نیز زیاد به چشم می خورند.

روکش‌ مبلمان، معمولا از متریال های مجلل و بافت‌‌داری مانند مخمل ساخته می شدند. رنگ‌های این سبک، اکثرا تیره، غنی و باشکوه بودند. سایه‌ رنگ‌ها و نقش و نگارهای متفاوت در پیش‌ زمینه‌ های سفید، کاربرد زیادی داشته و روکش‌ مبلمان، منگوله‌ دار و دارای تزیینات بوده اند. مبلمان سبک ویکتوریایی، قفسه‌ها و قطعه های بزرگ با پایه‌های سنگین در اندازه های عظیم است.

ویژگی های دکوراسیون داخلی منزل به سبک ویکتوریایی

سبک ویکتوریایی از آن سبک‌‌‌هایی به شمار می رود که توجه ویژه‌‌‌ای به جزئیات دارد. گرچه حدود دو قرن از ظهور این سبک گذشته، ولی هنوز عده زیادی از مردم به دنبال شناخت آن می باشند تا آن را در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی اجرا نمایند. این ویژگی ها شامل مواردی مثل شکل دیوار‌‌‌ها و تزئینات داخلی هستند. در ادامه به خصوصیات این سبک، بیش تر پرداخته خواهد شد.

 

طراحی دکوراسیون داخلی با سبک ویکتوریایی

 

مبلمان

مبلمان سبک ویکتوریایی، تلفیقی از مدل‌های گوتیک و کلاسیک اروپایی هستند. وجود مبل‌های بزرگ با انحناهای دارای اغراق، خصوصیت این سبک است. این مبل‌ها با وجود این که بزرگ هستند، ظرافت‌ زیادی دارند. به طور معمول روی قسمت چوبی مبلمان ویکتوریایی، کنده‌کاری‌های زیادی به چشم می خورد که خیلی ظریف می باشند. در دکوراسیون داخلی ویکتوریایی از مبلمان دارای خمیدگی‌‌‌ زیاد با دکمه‌‌‌های الماس مانند و دسته‌‌‌ها و پایه‌‌‌هایی که حکاکی شده اند، بهره گرفته می شود. وسایل تزئینی با ارزش و گران قیمتی مثل مجسمه‌‌‌های نیم‌تنه، نقاشی‌‌‌های قاب شده، پارچه‌‌‌های طرح‌‌‌ و نقش دار و شیشه‌‌‌های رنگی نیز در این سبک، زیاد به چشم می خورند.

الگوها

در خانه‌‌‌هایی که در طراحی دکوراسیون داخلی آن ها از سبک ویکتوریایی تبعیت می شود، معمولاً پارچه‌‌‌های دارای پترن گل و گیاهان و جانوران زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. این پترن را می توان در قسمت های مختلف دکوراسیون داخلی منزل و در برخی موارد در دکوراسیون داخلی فروشگاه نیز به کار برد.

پرده و فرش در دکوراسیون داخلی ویکتوریایی

در گذشته پوست سفید و روشن یکی از معیارهای زیبایی به شمار می‌رفته و نشانه تجمل و ظرافت و اشرافی بوده است. گذشتگان معتقد بودند آفتاب برای پوست ضرر دارد به همین دلیل در سبک ویکتوریایی شاهد پرده‌های ضخیم با رنگ‌های تیره هستیم که از نفوذ آفتاب به درون خانه جلوگیری می‌کنند. پرده‌های مخمل قرمز یا سبز در این سبک رواج بسیاری دارند.

امروزه ما از اهمیت ورود نور و آفتاب به خانه‌ها آگاه هستیم. به همین دلیل اگر می‌خواهید سبک ویکتوریایی داشته باشید و در عین حال از نور خورشید نیز محروم نشوید، می‌توانید از پرده‌های حریر روشن استفاده کنید و روی آن‌ها والان مخمل تیره نصب کنید. دقت داشته باشید که مدل والان قابلیت باز و بسته شدن داشته باشد که هر وقت خواستید بتوانید آن‌ها را کنار بزنید.

نکته مهم دیگر انتخاب فرش است. در سبک ویکتوریایی از فرش‌های نفیس شرقی و اشرافی استفاده می‌شده است. فرش‌های دستباف ایرانی بهترین گزینه هستند. هر چه کیفیت فرش‌های بالاتر باشد، وقار و تجمل و سبک اشرافی سبک دکوراسیون شما بیشتر می‌شود. در این سبک به هیچ وجه از فرش‌های مدرن استفاده نکنید. حتی اگر توانایی خرید فرش‌های دستباف را ندارید، از میان فرش‌های ماشینی گزینه‌ای را انتخاب کنید که طرح و نقشی شرقی و سنتی داشته باشد. در این سبک از فرش‌های بزرگ استفاده می‌شود.

رنگ‌‌‌ها

در همه سبک‌های طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی، رنگ یکی از مهمترین عوامل است و شاید بتوان آن را اولین عنصری دانست که به چشم می‌آید. در دکوراسیون داخلی ویکتوریایی طیف رنگ‌ها همان شکوه و وقاری را تداعی می‌کنند که بقیه عناصر نشان‌دهنده آن هستند.

رنگ‌های تیره در هنر ویکتوریایی بیشتر رایج هستند.

رنگ‌هایی مانند زرشکی، میشی، سرمه‌ای، قهوه‌ای و سبز مخملی اشرافی بیشترین میزان استفاده را دارند.

این رنگ‌ها روی دیوار، پرده‌ها، مبلمان و دیگر عناصر خانه استفاده می‌شوند.

 

اجرای دکوراسیون داخلی با سبک ویکتوریایی

 

پارچه‌‌‌ها

یکی از قسمت هایی که باعث ایجاد هماهنگی میان وسایل منزل می گردد، استفاده از پارچه مناسب برای مبلمان و لوازم دیگر است. در دکوراسیون داخلی ویکتوریایی از پارچه‌‌‌هایی استفاده می شود که با کاغذ دیواری یا رنگ دیوار هماهنگ هستند.

شومینه‌‌‌ها

شومینه‌‌‌های سبک ویکتوریایی، عموما از سنگ مرمر ساخته می شوند. این شومینه‌‌‌ها معمولا در اتاق نشیمن و اتاق ‌خواب ‌ها قرار می گیرند.

گچ‌‌‌بری‌‌‌ها و قرنیز‌‌‌ها

یکی دیگر از ویژگی های این سبک، گچ‌‌‌بری‌‌‌ها و قرنیزهای خاص آن است. در سبک ویکتوریایی گچ‌‌‌بری‌‌‌های زیبا روی سطح دیوار‌‌‌‌‌‌ها و سقف استفاده می شود که فضا را زیبا و چشم‌‌‌نواز می کنند. قرنیزها نیز معمولا به همین شکل اجرا می شوند.

پوشش کف، دیوار و سقف

در این سبک که اشرافی است، هیچ بخشی از فضا نباید بدون جزئیات رها شود. دیوارها و سقف ها معمولا گچ‌بری دارند. کاغذدیواری‌ها دارای نقوش گل‌دار می باشند. رنگ دیوارها گاهی تیره منظور می شود و روی آن‌ها فریم‌های طلایی به چشم می خورد. این فریم‌ها به جهت قرار دادن شمعدان‌، قاب عکس‌، و نقاشی‌ها منظور می شوند. دیوارها به طور معمول، شامل دو قسمت و دو رنگ هستند.

عناصر دکوری

یکی از ویژگی بارز سبک ویکتوریایی، اغراق، تجمل و اشرافی بودن است. بنابراین، هرچه بیشتر از وسایل دکوری استفاده شود، بهتر است. گلدان‌ها و کریستال‌های ظریف، رومیزی‌های طرح دار، لامپ‌های تزیینی، ظروف چینی، مجسمه‌های مختلف و … همه از عناصر مورد نیاز برای اجرای این سبک اشرافی می باشند. توجه کنید که همه وسایل دکوری باید با نظم و هماهنگی در کنار هم جای بگیرند و فضا نباید شلوغ شود.

تفکیک فضا

در سبک ویکتوریایی، فضاهای عمومی و خصوصی به صورت کامل از هم تفکیک می‌شود. بر خلاف پلان باز خانه‌های امروزی، در این سبک، اتاق پذیرایی از آشپزخانه و اتاق‌های دیگر کاملا تفکیک می شود و فضاها به هم دید ندارند. اتاق پذیرایی در این سبک،  قلب خانه است و حتی در نقش ویترین نیز عمل می کند. از همین رو، بهترین لوازم دکوری در این قسمت قرار می گیرند.

 

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

 

مصالح

هیچ گونه محدودیتی در رابطه با استفاده از مصالح در این سبک وجود ندارد. هر چند که اکثر مصالح سبک ویکتوریایی، مصالح کلاسیک مانند چوب، سنگ مرمر و گچ هستند، اما می توان از هر عنصری که دارای کیفیت بالا باشد نیز استفاده کرد. شومینه‌هایی که دارای تزئینات چوبی یا مرمری هستند، در این سبک به چشم می خورند.

طراحی پنجره ها و شیشه ها به سبک ویکتوریایی

شیشه ها و پنجره های ساده در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی جایی ندارند و در قسمت های مختلف خانه معمولا از پنجره هایی با شیشه های رنگی و زیبا استفاده می شود. حتی پرده هایی هم که برای پوشاندن پنجره ها به کار می رود ساده نیستند و معمولا دارای نقش و طرح گل و گیاه می باشند. نباید فراموش کرد که پرده در سبک ویکتوریایی جز المان های مهم به حساب می آید که باید به آن توجه ویژه داشت. حتی جنس پرده هم در این سبک با سایر سبک ها اندکی متفاوت است. به دلیل اعتقادی که طراحان شیوه ویکتوریایی داشتند و آن مضر بودن نور آفتاب برای انسان بود، لذا حتما پرده ها را از پارچه هایی ضخیم و کلفت انتخاب می کردند. پارچه ای که برای دوختن پرده ها استفاده می شود باید حتما با رویه مبل ها و رنگ زمینه و کاغذ دیواری ها هماهنگی لازم را داشته باشد و از همان طیف انتخاب شود. چون در طراحی به این سبک از کاغذ دیواری هایی با طرح گل و گیاه و یا راه راه استفاده می شود لذا باید به وجود هارمونی بین این اجزا توجه داشت که نه فضا شلوغ شود و نه خیلی ساده باشد.

سبک ویکتوریایی برای دکوراسیون داخلی کدام قسمت خانه مناسب است؟

خوشبختانه برای اجرای دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی محدودیتی وجود ندارد. شما می توانید از المان ها و طرح های زیبای این شیوه خاص طراحی دکوراسیون، در اتاق خواب، اتاق نشیمن، سرویس بهداشتی و حتی آشپزخانه استفاده کنید فقط کافی است که هنگام اجرا اصول مربوط به هر کدام را با دقت رعایت کنید تا در نهایت طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی خاص و بی نهایت زیبایی داشته باشید.